Autorzy: Dr n.med. Joanna Niepsuj-Biniaś, Dr n.med. Tomasz Olejniczak

Czas najintensywniejszej regeneracji po porodzie to około 6 tygodni, fachowo określanych połogiem. W tym okresie dochodzi do obkurczenia mięśnia macicy, regeneracji rany po naciętym kroczu lub ewentualnych pęknięć. Należy jednak pamiętać, że poporodowa regeneracja ciała kobiecego zajmuje dużo więcej czasu.

Jeszcze przez wiele miesięcy ból po urazie krocza może promieniować na okoliczne tkanki, dając poważny dyskomfort. Błona śluzowa pochwy jest osłabiona i za słabo nawilżona ze względu na rozregulowaną gospodarkę hormonalną. Poród przyczynia się także do obniżenia macicy.

Sama macica jest również nieco większa niż przed porodem. Obie te sytuacje mogą dawać odczucie „obniżenia” szyjki macicy i wynikające z tego nieprzyjemne wrażenia podczas współżycia. Istnieją jednak ćwiczenia wzmacniające mięśnie przepony miednicy, które poprawią statykę macicy.

Ściany pochwy są nieco ”luźniejsze” i światło pochwy nigdy nie będzie już tak wąskie jak przed porodem. Jednak kiedy hormony nieco się unormują, śluzówka pochwy odbuduje się, stanie się znowu sprężysta, co poprawi również komfort współżycia. Warto pomyśleć o specjalistycznej rehabilitacji poporodowej, która może pomóc w odzyskaniu lepszej kondycji i samopoczucia.