Autorzy: Dr n.med. Joanna Niepsuj-Biniaś, Dr n.med. Tomasz Olejniczak

Na pewno nie da się nic poradzić na opisany problem bez wizyty u lekarza ginekologa i od tego trzeba zacząć. Jeśli jest to ciągłe krwawienie od kilku dni, może mocno osłabić organizm i dlatego trzeba je jak najszybciej zakończyć. Zazwyczaj wystarczają środki farmakologiczne, np. wzmacniające  naczynia krwionośne, często hormonalne.

Wspomagająco warto w trakcie największego krwawienia po prostu poleżeć w łóżku, przyjmować preparaty witaminowe i żelazo oraz stosować dietę wysokokaloryczną. W skrajnych przypadkach konieczne jest nawet skrobanie ścian jamy macicy celem weryfikacji histopatologicznej (mikroskopowej) błony śluzowej jamy macicy.

Poza tym wymagane jest  przeprowadzenia diagnostyki w kierunku ewentualnych zaburzeń krzepnięcia i chorób z tym związanych. Jeśli podobne krwawienia powtarzają się, mówi się o jednostce chorobowej zwanej krwawieniami młodocianych. Są one związane z niedojrzałością układu rozrodczego i wymagają kilkumiesięcznego leczenia hormonalnego z użyciem estrogenów i gestagenów.

Po zakończeniu terapii zwykle krwawienia stają się bardziej skąpe i regularne. Kobietom, które rodziły można zaproponować system wewnątzrmaciczny z gestegenem (np. Mirena), który zdecydowanie zmniejszy długość i obfitość miesiączek, ale po wykluczeniu innych schorzeń. Każde włączenie leków hormonalnych wymaga jednak wizyty u lekarza specjalisty oraz regularnych kontroli w trakcie leczenia.